Newport Girls' High School

A0824

Governance

The Governing Body of NGHS comprises 12 members plus the Headteacher. Attendance at meetings is updated at the end of each academic year.

Governors all served on the Full Board and either on the Curriculum & Personnel Committee or the Finance & Buildings Committee. The Chair of Governors sits on both committees.

Aside from the four full board meetings, the Chair and Chairs of the two committees regularly meet with the Headteacher and all governors have a named focus covering important aspects of school life. Please see below.

There are three Members of Newport Girls' High School: Edward Lewis (Chair of Governors), Katie Foster and Rosamund Garner.

The Clerk to the Governing Body is Ms C Jukes of Nova Consultancy Services.

Name

Type of Governor

Appointed by

Appointed

Expiry

Committee

Interests/Governance in other schools

Mr Tony Brown

Community

(Chair of Governors)

Governing Body

10.11.2017

10.11.2024

Both

Nil

Mrs Julie Harris

Community

(Vice Chair of Governors)

Governing Body

04.07.2016

 04.07.2024 C&P (Chair) Nil

Mrs Jenny Doyle

Parent 

Parent Election

19.03.2018

19.03.2022

F&B

Nil

Mrs Katherine Evans

Community

Governing Body

09.12.2019

09.12.2023

F&B

Governor (Codsall Middle School)

Mrs Carolyn Hughes

Community

Governing Body

09.12.2019

09.12.2023

F&B

Employed at Ricoh UK Products (provide copiers indirectly to school)

Mrs Lisa Peters

Community

Governing Body

09.12.2019

09.12.2023

C&P

Governor at Church Stretton School 

Mr Daniel Postle

Staff

NGHS Staff Members

06.10.2019

06.10.2023

C&P

Nil

Mrs Judith Macpherson

Community

Governing Body

19.03.2018

19.03.2022

C&P

Nil

Mrs Carol Rodrigues

Parent

Parent Election

19.03.2018

19.03.2022

C&P

Chair of Governors
St Christopher's Catholic Primary School, Codsall

Mr Justin Wade

Staff

NGHS Staff Members

07.12.2020

07.12.2024

F&B

Nil

F&B = Finance and Buildings                 C&P = Curriculum & Personnel

Meeting Attendance until end of July 2021

Name         

Full Governing Body

Curriculum & Personnel

Finance & Buildings

Mr E Lewis

5/5 2/3 2/3

Mr T Brown

5/5   3/3

Mrs P Dower

1/2 1/1  

Mrs J Doyle

5/5   3/3

Mrs K Evans

4/5   2/3 

Mrs J Harris

5/5 3/3  

Mrs C Hughes

5/5   3/3 

Mrs J Macpherson

5/5 2/3  

Mrs L Peters

5/5 3/3  

Mr D Postle

5/5 1/1 2/2 

Mrs C Rodrigues

4/5 2/3  

Mr M J Scott (in attendance)

5/5 3/3 3/3

Mrs A Seys

1/1 1/1  

Mr J Wade

4/4    2/2 
  • The nominated Governor for pastoral matters including Disadvantaged Pupils and Safeguarding is Mrs Judith Macpherson.
  • The nominated Governor for SEND is Mrs Lisa Peters.
  • The nominated Governor for Attendance is Mrs Lisa Peters.
  • The nominated Governor for Health & Safety is Mrs Carolyn Hughes.
  • The nominated Governor for Numeracy is Mrs Jenny Doyle and for Literacy is Mrs Carol Rodrigues.
  • The nominated Governor for Careers Education is Mr Tony Brown.
  • The nominated Governor for Data Protection/GDPR is Mrs Katherine Evans.

Mrs A Seys (Staff Governor)'s term of office came to an end in November 2020. Mr J Wade was elected as Staff Governor on 07.12.2020. At this point, Mr Postle transferred to the Curriculum & Personnel committee.

Mrs Paula Dower resigned from the governing body in the academic year 2020-2021.

Mr Edward Lewis resigned from the governing body on 27 September 2021 after six years as Chair of Governors. His successor was unanimously approved as Mr Tony Brown, previously Vice Chair of Governors.